برای کاربرترجمه فارسی به انگلیسیعمومیمقاله نویسی

محقق گوگل | Google Scholar برای یافتن کلمات تخصصی مقاله

استفاده از واژگان تخصصی صحیح در ترجمه مقاله فارسی به انگلیسی اهمیت زیادی دارد.
علاوه بر اینکه مقاله شما بر اساس این واژگان در موتورهای جستجو یافته خواهد شد، وجود معادل‌های تخصصی صحیح در ترجمه مقاله به آن اعتبار می‌بخشد. اما ممکن است در مورد معادل‌یابی برخی از اصطلاحات یا نحوه استفاده از آنها مطمئن نباشید. گاهی هم ممکن است دو یا چند معادل را در نظر داشته باشید و ندانید کدامیک در زمینه مقاله‌ای که در دست دارید بیشتر استفاده می‌شود.
در چنین شرایطی می‌توانید از دو ابزار بسیار کاربردی محقق گوگل و گوگل انگرام، کمک بگیرید.

محقق گوگل یا گوگل اسکالر

محقق گوگل یا Google Scholar یکی از ابزارهای شرکت گوگل است که مقاله و کتاب گردآوری می‌کند.
این ابزار می‌تواند حجم زیادی از متون مرتبط با حوزه مورد نظر را به گونه‌ای کنار هم جمع کند که بتوانید در داخل متن جستجو کنید. اگر می‌خواهید بدانید کدام یک از دو (یا چند) معادلی که در ترجمه مقاله مد نظر دارید بیشتر در مطالب مرتبط استفاده شده است، می‌توانید خیلی ساده تعداد نتایج جستجوی آنها را با هم مقایسه کنید. توجه داشته باشید که در این ابزار نتایج جستجو، بر خلاف موتور جستجوی همگانی گوگل، برای مبنای تعداد ارجاع توسط دیگر مولفان مرتب می‌شوند نه صرفاً تعداد دفعات بازدید. بنابراین، در صورتی که معادلی در گوگل محقق نتایج بیشتری به دست دهد یعنی معادل مورد نظر از دید تعداد بیشتری از پژوهشگران صحیح است و بنابراین با اطمینان بیشتری می‌توانید از آن در مقاله خود استفاده کنید.

برای استفاده از این ابزار جهت یافتن معادل‌های مناسب در صفحه اصلی گوگل اسکالر معادل‌های مورد نظر خود را به نوبت در پنجره جستجو بنویسید و تعداد نتایج حاصله را با هم مقایسه کنید. اگر به دنبال عبارتی هستید که در آن ترتیب قرار گرفتن کلمات اهمیت دارد می‌توانید با فشردن کلید ê وارد قسمت تنظیمات شوید و محدوده جستجو را کوچکتر کنید یا با قراردادن گیومه در ابتدا و انتهای کلمات دقیقاً عبارتی را که مد نظر دارید جستجو کنید.

گوگل انگرام | Google Ngram

گوگل انگرام ابزاری است که میزان فراوانی یک کلمه یا عبارت را در کتب منتشر شده نشان می‌دهد.
البته این ابزار از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند اما می‌تواند برای ترجمه مقاله به زبان‌ انگلیسی بسیار مفید باشد.
مزیت این ابزار نسبت به محقق گوگل در آن است که می‌توان همزمان چندین ویژگی عبارت را جستجو کرد.
بنابراین، اگر در حوزه مورد نظر شما کتاب بیشتر از مقاله منتشر می‌شود، اگر با موارد استفاده عبارات آشنایی کمتری دارید، تعداد گزینه‌های‌تان زیاد است و یا فکر می‌کنید روند استفاده از اصطلاح در سال‌های اخیر تغییر کرده است، گوگل انگرام بیشتر از گوگل محقق به شما کمک خواهد کرد.

همچنین، می‌توانید ابتدا با کمک انگرام گزینه‌های محتمل‌تر را پیدا کنید.
سپس با استفاده از گوگل محقق ببینید که در سال‌های اخیر کدام اصطلاح بیشتر در مقالات پژوهشی استفاده شده است.

به این مقاله امتیاز بدید:

برچسب ها

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا