عمومی

آموزش دوربین ترجمه گوگل ، به راحتی عکس بگیر ترجمه کن

آموزش دوربین ترجمه گوگل ، به راحتی عکس بگیر ترجمه کن
۳٫۶ (۷۲%) ۱۵ votes

برنامه گوگل ترنسلیت یک ویژگی جدید به نسخه های آیفون (ios) و اندروید خود افزوده است که به شما این امکان را می دهد تا با استفاده از دوربین موبایل خود از متن هایی با زبان های مختلف عکس گرفته و با استفاده از قابلیت ترجمه این برنامه در کمترین زمان و بدون نیاز به تایپ آن ها را ترجمه کنید. کار با برنامه بسیار ساده و معمولی صورت می پذیرد و شما برای استفاده از آن فقط نیاز به یک دستگاه تلفن هوشمند با سیستم عامل اندروید و یا ios دارید که کیفیت دوربین مناسبی داشته باشد و به اینترنت نیز متصل باشد. در ادامه به توضیح بخش به بخش استفاده از دوربین ترجمه گوگل خواهیم پرداخت و برنامه گوگل ترنسلیت را برای شما توضیح خواهیم داد. شایان ذکر است ترجمه گوگل کاملترین و بهترین ترجمه ماشینی حال حاضر در دنیا است.

استفاده از دوربین ترجمه گوگل با یک گوشی اندرویدی

به دلیل بیشتر بودن گوشی های اندرویدی و همچنین تشابه رابط کاربری برنامه گوگل ترنسلیت در هر دو نسخه سیستم عامل از گوشی اندرویدی برای نشان دادن مثال ها استفاده خواهیم کرد.

اولین مرحله برای استفاده از دوربین ترجمه گوگل نصب برنامه گوگل ترنسلیت (Google Translate) است. شما می توانید این برنامه را از گوگل پلی (Google Play) و یا دیگر وب سایت های ارائه دهنده برنامه های اندرویدی دانلود کنید.

 • توجه داشته باشید با دانلود از گوگل پلی جدید ترین نسخه برنامه را دریافت خواهید کرد که امکانات کامل تری خواهد داشت.

پس از دانلود و نصب برنامه گوگل ترنسلیت با برنامه ای به این شکل مواجه می شوید:

برنامه گوگل ترنسلیت در نگاه اول
برنامه گوگل ترنسلیت در نگاه اول

رابط کاربری برنامه بسیار ساده است و همانطور که مشاهده می کنید برنامه دارای یک زبان ورودی در سمت چپ و یک زبان خروجی در سمت راست است. گزینه های نحوه ترجمه هم به ترتیب دوربین، دست نوشته، مکالمه و صدا هستند.

برای اینکه بتوانید دوربین ترجمه گوگل برای زبان فارسی را فعال کنید باید روی زبان سمت راست کلیک کرده و سپس زبان فارسی (Persian) را از لیست پیدا کرده و دانلود کنید.

پس از دانلود زبان مطابق عکس در مقابل زبان فارسی تیک دانلود شده نشان داده می شود و می توانید آن را به عنوان زبان خروجی انتخاب کنید.

انتخاب زبان فارسی به عنوان زبان خروجی
انتخاب زبان فارسی به عنوان زبان خروجی

پس از دانلود زبان فارسی برنامه گوگل ترنسلیت شما آماده است تا دوربین ترجمه گوگل را در اختیار شما قرار دهد. شما با استفاده از آیکون دوربین که در صفحه اصلی قرار دارد همانند تصویر زیر وارد فضای دوربین شوید.

باز کردن دوربین ترجمه گوگل
باز کردن دوربین ترجمه گوگل

در این قسمت باید دوربین را به سمت متن مورد نظر برای ترجمه بگیرید تا بتواند نوشته ها را تشخیص دهد.

در صورتی که متنی برای ترجمه وجود نداشته باشد با پیام زیر مواجه خواهید شد:

وقتی متنی برای ترجمه تشخیص داده نشود
وقتی متنی برای ترجمه تشخیص داده نشود

پس از اینکه دوربین توانست متن شما را تشخیص بدهد با زدن کلید عکس گرفتن برنامه شروع به اسکن خواهد کرد تا تمامی نوشته های داخل تصویر را بخواند. در زیر حالت اسکن را مشاهده می کنید:

اسکن متن توسط دوربین ترجمه
اسکن متن توسط دوربین ترجمه

پس از اینکه اسکن متن کامل شد برنامه تمامی متونی که پیدا کرده است را مطابق تصویر زیر به شما نشان می دهد:پیدا کردن متن های داخل عکس

در تصویر بالا مشخص است که برنامه توانسته به شکل کامل تمامی کلمات داخل متن را تشخیص دهد. نکته جالب برنامه گوگل ترنسلیت (عکس بگیر ترجمه کن) در این است که شما در این مرحله دو راه برای ترجمه دارید. هم می توانید با کشیدن دست خود بر روی قسمتی که مایل به ترجمه هستید فقط ترجمه آن قسمت را دریافت کنید که نمونه آن را در شکل زیر مشاهده می کنید:

مشخص کردن قسمتی از متن برای ترجمه
مشخص کردن قسمتی از متن برای ترجمه

در صورت نیاز به ترجمه کل متن نیز شما می توانید با لمس کلید SELECT ALL که در پایین صفحه مشخص است تمامی متن را انتخاب کنید:

انتخاب تمام متن برای ترجمه
انتخاب تمام متن برای ترجمه

در این شرایط تمامی متن برای شما انتخاب شده و ترجمه آن برای شما به نمایش گذاشته شده است ولی برای دریافت متن کامل انگلیسی و همچنین ترجمه آن می توانید بر روی فلش کنار ترجمه فارسی کلیک کرده تا وارد قسمت ترجمه متنی کامل شوید. در شکل زیر نحوه نمایش متن انگلیسی و ترجمه فارسی آن نشان داده شده است:

آوردن متن به محیط ترجمه
آوردن متن به محیط ترجمه
ترجمه متن اسکن شده به فارسی
ترجمه متن اسکن شده به فارسی

همانطور که می بینید به ساده ترین شکل موجود می توانید از قابلیت دوربین ترجمه گوگل – عکس بگیر ترجمه کن – از طریق برنامه گوگل ترنسلیت استفاده کنید. البته ناگفته نماند کیفیت ترجمه انجام شده زیاد بالا نیست ولی می توانید در مواقع اضطراری که فرصت کمی برای تایپ و ترجمه دارید از این قابلیت استفاده کنید. البته ما پیشنهاد می‌کنیم که سفارش ترجمه تخصصی خود را به راحتی در سایت شبکه مترجمین ایران ثبت کنید تا متن هایی که لازم دارید در کوتاه ترین زمان توسط مترجمان حرفه ای ترجمه و به شما تحویل داده شود.

 • توجه داشته باشید که در تمامی مراحل باید گوشی شما به اینترنت متصل باشد. تمامی تصاویر ثبت شده نیز برای جستجوی متن به سرور های گوگل ارسال می شود بنابراین علاوه بر داشتن سرعت اینترنت بالا امنیت اطلاعات شما نیز تضمین نخواهد شد زیرا عکس ها در سرور گوگل نگهداری می شوند.
 • ما آموزش استفاده از دوربین برای ترجمه متن از روی عکس را برای گوشی اندروید آموزش دادیم. آموزش ترجمه عکس از روی متن برای آیفون و گوشی های ios هم مشابه اندروید است.

دوربین ترجمه گوگل برای عکس های قدیمی

در صورتی که بخواهید از حالت آفلاین یعنی عکس های موجود در گالری خود در برنامه گوگل ترنسلیت استفاده کنید نیز کار سختی پیش رو نخواهید داشت. پس از باز کردن برنامه و کلیک روی آیکون دوربین فقط کافیست آیکون گالری که در گوشه چپ پایین تصویر مشخص شده است کلیک کرده و سپس با تصویر زیر رو به رو می شوید.

ترجمه متن از عکس موجود در گالری
ترجمه متن از عکس موجود در گالری

در این قسمت فقط کافیست تصویر مورد نظر خود را از دسته بندی گالری پیدا کرده و مراحل قبلی که در بالا اشاره شده بود را برای ترجمه تصویر انجام دهید.

ترجمه فارسی به انگلیسی به وسیله دوربین ترجمه گوگل

به دلیل جدید بودن سرویس دوربین ترجمه گوگل در برنامه گوگل ترنسلیت، این برنامه هنوز نمی تواند از ترجمه فارسی به زبان های دیگر مانند ترجمه فارسی به انگلیسی پشتیبانی کند. اگر زبان ترجمه برنامه را روی فارسی قرار دهید طبق تصویر زیر آیکون دوربین که مربوط به ترجمه تصویری است غیر فعال می شود.

فعلا زبان فارسی غیر فعال است
فعلا زبان فارسی غیر فعال است

با توجه به شواهد موجود در سیستم کاری گوگل و وجود اسکن کلمات فارسی در سرویس درایو (Google Drive) امکان وارد شدن زبان فارسی به لیست زبان های پشتیبانی شده برای ترجمه و پیدا کردن لغات بسیار زیاد است.

مزایای استفاده از دوربین ترجمه گوگل

قطعا محصول ساخته شده توسط کمپانی بزرگی همچون گوگل ویژگی های بسیار زیادی دارد. در ادامه به معرفی برخی از ویژگی های برنامه گوگل ترنسلیت و همچنین قابلیت های ویژه قسمت دوربین ترجمه گوگل آن خواهیم پرداخت.

 • این برنامه می تواند از زبان انگلیسی به زبان های بسیار زیادی ترجمه نماید. بهترین ویژگی آن برای ایرانی ها پشتیبانی کامل از زبان فارسی است.
 • در صورت دانلود کامل زبان فارسی می توانید از سیستم آفلاین و بدون اینترنت برنامه نیز استفاده کنید ولی به هر حال برای دقیق تر شدن ترجمه و تشخیص متن بهتر لازم است در هنگام استفاده از برنامه گوگل ترنسلیت به اینترنت متصل باشید.
 • یکی از نکات مثبت دوربین ترجمه گوگل امکان انتخاب متن مورد نظر است. ممکن است شما تصویری را در دوربین ثبت کنید ولی نیازی به ترجمه تمام متن نداشته باشید. در این صورت می توانید فقط قسمت مورد نیاز خود را در برنامه مشخص کنید و برنامه همان قسمت را برای شما ترجمه می کند.
 • امکان ترجمه از تصاویر قدیمی موجود در گوشی موجب می شود شما بتوانید تمامی متن های قدیمی خود را نیز ترجمه کنید و یا در صورتی که باید چندین صفحه پشت هم را ترجمه کنید می توانید نخست از آن ها عکس گرفته و سپس به ترجمه هر کدام از صفحات بپردازید.
 • یکی از قابلیت های جالب برنامه گوگل ترنسلیت ذخیره کردن ترجمه های گذشته است. این برنامه می تواند تمامی متن های انگلیسی و ترجمه های آن ها را در حافظه خود نگهداری کند تا شما در زمان نیاز دوباره از آن ها استفاده کنید.

معایب دوربین ترجمه گوگل

دوربین ترجمه گوگل که از کاربردی ترین ویژگی های برنامه گوگل ترنسلیت است به دلیل کامل نشدن بعضی قسمت های خود دارای معایبی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد. البته بیشتر این معایب به دلیل جدید بودن تکنولوژی و کامل نشدن آن ها هستند.

 • دوربین ترجمه گوگل از زبان های محدودی به عنوان زبان پایه استفاده می کند. در حالی که سیستم گوگل درایو توانایی اسکن کلمات زبان های بیشتری را دارد ولی این قابلیت همچنان به برنامه گوگل ترنسلیت اضافه نشده است و این یکی از ضعف های بزرگ این برنامه به حساب می آید.
 • دوربین ترجمه گوگل بیش از حد به ارسال تصاویر به سرور برای تشخیص متن متکی است. این اتفاق موجب استفاده بیشتر از اینترنت و نیاز به اینترنت پر سرعت تر می شود. از طرف دیگر نیاز به ارسال تمامی اطلاعات به سرور موجب کاهش احساس امنیت توسط کاربر می شود.
 • برنامه گوگل ترنسلیت همچنان در ترجمه ضعیف است و قدرت تشخیص کلمه ها با معانی مختلف بر اساس نوع متن را ندارد. با پیشرفت تکنولوژی یادگیری ماشینی کیفیت ترجمه های برنامه گوگل ترنسلیت افزایش یافته اما بر اساس مثال های بالا که از دوربین ترجمه گوگل مشاهده کردید، همچنان کیفیت ترجمه برای متون زیاد مناسب نیست و فقط جهت رفع مشکلات اضطراری کاربرد دارد.
 • برنامه قابلیت خواندن متن ترجمه شده را نیز دارد ولی چون همچنان زبان فارسی آن کامل نشده است این امکان به شکل کامل و قابل اتکا نیست.

منابع

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا