برای کاربرمقاله نویسی
موضوعات داغ

9 دلیل مهم که باعث ریجکت یا عدم پذیرش مقاله می‌شود

با رعایت نکات زیر مقاله شما ریجکت نمی‌شود

رد شدن یا ریجکت مقالات دلایل خیلی متنوعی دارد؛ از خطاها و غفلت‌هایی که به سادگی قابل اجتناب هستند گرفته تا صرف تطبیق نداشتن موضوع مقاله با موضوعات مد نظر ژورنال! در این مقاله درباره رایج‌ترین دلایل عدم پذیرش مقاله صحبت خواهیم کرد. اگر شما هم دوست دارید از اشتباهات رایج در نگارش مقالات اطلاع پیدا کنید و بدون هیچ برگشتی مقاله خود را به چاپ برسانید، در ادامه همراه ما باشید.

محتمل‌ترین دلایل رد مقالات چه هستند؟

همانطور که در ادامه خواهید خواند مقالات ممکن است به دلایلی چون وجود سرقت علمی، ارسال همزمان به چند ژورنال، عدم رعایت شیوه‌نامه‌ها و موارد فنی دیگر رد بشوند. از موارد دیگر ریجکت مقاله ناقص بودن، کم اهمیت بودن موضوع یا بیش از حد بلندپروازانه بودن موضوع مقاله است. در ادامه 9 دلیل اصلی ریجکت مقاله را به تفصیل داده‌ایم.

1- رد شدن مقاله در غربال‌گری فنی

قبل از اینکه متن شما به دست سرویراستار یا مدیر ویراستاری ژورنال برسد، دفتر ویراستاری آن را از نظر یک سری ویژگی‌های مقدماتی بررسی می‌کند. اصلی‌ترین دلایل ریجکت مقاله در این مرحله شامل موارد زیر است:

 • وجود احتمال سرقت علمی در مورد برخی بخش‌های مقاله
 • مقاله در ژورنال دیگری تحت بازبینی باشد (ارسال همزمان به چند ژورنال مجاز نیست)
 • نوشته فاقد عناصر کلیدی نظیر عنوان، فهرست نویسندگان و وابستگی‌ها، متن اصلی، ارجاعات، یا شکل‌ و جدول‌ باشد.
 • کیفیت زبانی متن برای انجام بازبینی کافی نباشد
 • جدول‌ها و شکل‌ها به قدر کافی واضح نباشند
 • شیوه‌نامه‌های ژورنال برای نویسندگان رعایت نشده باشند.

مدیر ویراستاری ژورنال کیست؟

مدیران ویراستاری مطالب ارسالی را قبل از فرستاده‌شدن به سردبیر ژورنال می‌خوانند تا مطمئن شوند که مقاله، برخی ویژگی‌های مورد نیاز برای چاپ در ژورنال را دارد. زمانی که نوشته خود را به ژورنالی می‎فرستید، ممکن است مدیر ویراستاری آن را بررسی کرده و ببیند که آیا معیارهای رد مقاله را دارد یا خیر.

برای مطالعه مهمترین شیوه‌نامه‌های موجود می‌توانید به مطالب زیر مراجعه کنید:

2- نگنجیدن مقاله در دامنه کاری ژورنال و اهداف آن

اگر مقاله مورد علاقه مخاطبان ژورنال نبوده یا ارزشی برای آن‌ها نداشته باشد، احتمالا پذیرفته نمی‌شود. هنگام انتخاب ژورنال برای ارسال مقاله، حتما اهداف و دامنه کاری آن را بخوانید تا دستتان بیاید که ژورنال به دنبال چه نوع مقالاتی است. یکی از مهمترین دلایل عدم پذیرش مقاله این است مقاله را برای ژورنال اشتباهی فرستاده‌اید.

دلایل مهم ریجکت مقاله من
دلایل مهم ریجکت مقاله من

3- کم‌اهمیت بودن موضوع پژوهش

در اینجا نیز اگر موضوع مقاله‌تان مورد علاقه مخاطبان ژورنال نباشد، احتمالا رد خواهد شد. ممکن است مسئله این باشد که یافته‌های مقاله کم‌اهمیتند موجب پیشرفت حیطه علمی نمی‌شوند. همچنین ممکن است مقاله ارسالی به وضوح بخشی از یک مطالعه‌ بزرگ‌تر باشد که به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم شده تا بیشترین تعداد ممکن مقاله از آن تولید شود.

4- بلندپروازی بیش از حد محقق

اگر نویسندگان بیش از حد بلندپرواز یا کلی‌نگر باشند، ممکن است تفسیر نتایج دشوار باشد یا حتی نتایج اشکال داشته باشند. در این موارد بهتر است کار را به مجموعه‌ای از پروژه‌های پژوهشی کوچک‌تر تقسیم کنید.

5- واضح نبودن فرضیه‌های مقاله

ممکن است پرسش پژوهش مبهم باشد، به خوبی مدون نشده باشد یا حوزه پژوهش ربط نداشته باشد. مرور مفصل و جامع پیشینه پژوهش می‌تواند به شما در مشخص کردن فرضیه یا پرسش پژوهشی‌تان کمک کند.

6- ناقص بودن محتوای مقاله

ممکن است مشاهداتی در مقاله ذکر شده باشد، اما مقاله یک پژوهش کامل به شمار نیاید. همچنین ممکن است نویسندگان آثار مهم دیگر در آن حوزه نادیده گرفته یا از آن‌ها غفلت کرده باشند.

اگر مقاله شما رد شود هم جای اعتراض باقیست! ما در مقاله زیر این موضوع را پوشش داده‌ایم:

نحوه پاسخ به داوری مقاله | معرفی روش خونسردانه!

شما می‌توانید برای پر بار کردن مقاله خود از مقالات خارجی نیز به عنوان منبع کمک بگیرید. در همین راستا پیشنهاد می‌کنیم برای ارائه ترجمه‌های با کیفیت حتما از خدمات ترجمه مقاله ما استفاده کنید.

7- مشکل در فرآیند پژوهش، نحوه ارائه داده‌ها، یا تحلیل آنها

از جمله مشکلات بزرگ می‌توان به مواردی همچون نبود گروه‌ کنترل واضح یا دیگر معیارهای مقایسه‌ای، استفاده نکردن از فرآیندها و روش‌شناسی‌های شناخته‌شده (که باعث می‌شود تکرار پژوهش دشوار شود)، یا نبود تحلیل آماری معتبر اشاره کرد. مراقب مشکلات جزئی‌تر هم باشید؛ مثلا نام‌گذاری نادرست، نامناسب یا مبهم جدول‌ها و شکل‌ها.

این موارد به علل فنی رد مقالات هم مشهور هستند. مهم‌ترین دلایل عدم پذیرش مقالات از دید فنی عبارتند از:

 • ناقص بودن داده‌ها؛ مثلا زیادی کوچک بودن نمونه، کنترل نکردن عوامل موثر، یا ضعف در کنترل این عوامل
 • ضعیف بودن تحلیل‌ها، مثلا استفاده از آزمون‌های آماری نامناسب یا فقدان کامل آزمون‌های آماری
 • نامناسب بودن روش‌شناسی برای پاسخ به فرضیه‌ها، یا استفاده از روش‌شناسی قدیمی که نسبت به روش‌های جدیدتر و قدرتمندتری که نتایج مستدل‌تر ارائه می‌کنند ضعف دارند.
 • ضعف در انگیزه پژوهشی که به موجب آن، فرضیه‌های شما روشن یا به لحاظ علمی معتبر نیستند، یا اینکه داده‌هایتان پاسخی برای پرسش مطرح‌شده فراهم نمی‌کنند.
 • یکی از مهمترین دلایل عدم پذیرش مقاله گرفتن نتایج نادرست بر اساس فرض‌هایی که داده‌هایتان آنها را تایید نمی‌کنند.

با برخی کارها می‌توان از رد مقاله در نتیجه این مشکلات جلوگیری کرد. مثلا با صرف زمان کافی برای مطالعه پیرامون حوزه مدنظر، تصمیم‌گیری دقیق درباره موضوع اصلی مورد تمرکز، فرضیه، و طراحی آزمایشی جامع مطابق با اصول کتاب‌های مرجع آموزش مقاله‌نویسی.

مشکلات فنی مقاله، مهم ترین دلیل برای رد شدن مقاله
مشکلات فنی مقاله، مهم ترین دلیل برای رد شدن مقاله

8- اشکال داشتن استدلال‌ها و/یا نتیجه‌گیری‌های مقاله

استدلال‌ها باید منطقی، ساختارمند و معتبر بوده و نتایج مقاله را تایید کنند. اگر نتوان نتیجه‌گیری‌ها را براساس باقی بخش‌های مقاله توجیه کرد یا اگر این نتیجه‌گیری‌ها بخش عظیمی از مقالات قبلی را نادیده بگیرند، مقاله رد خواهد شد.

9- مسائل زبانی، نوشتاری و املایی

کیفیت زبان، ساختار مقاله و تمام جدول‌ها و شکل‌های آن باید به اندازه کافی خوب باشند تا آن مقاله ارزیابی شود. اگر این طور نباشد، مقاله رد خواهد شد. فکر خوبی است که قبل از ارسال مقاله‌تان از دیگران بخواهید آن را بررسی کنند. دیگران ممکن است اشکالاتی را شکار کنند که از چشم خودتان دور مانده‌ بوده است. اگر از مهارت‌ خود در نوشتار انگلیسی مطمئن نیستید، می‌توانید قبل از ارسال مقاله از خدمات ویرایش زبان انگلیسی استفاده کنید که توسط اغلب ناشران بین‌المللی (مانند فروشگاه آنلاین الزویر) ارائه می‌شوند.

البته هزینه‌های موسسات خارجی برای ویرایش نیتیو انگلیسی بسیار بالا است و بهتر است کار خود را به موسسه شبکه مترجمین ایران بسپارید (در شبکه مترجمین ایران خدمات ویرایش فارسی هم ارائه می‌شود.):

 • فایل اولیه خود را برای ما ارسال کنید.
 • متن شما را مطالعه می‌کنیم و اطلاع می‌دهیم که چه میزان ویرایش نیاز دارد.
 • سپس قیمت و زمان لازم برای انجام به شما اعلام می‌شود.
 • پس از پرداخت، کار خود را در ساعت و تاریخ مقرر با کیفیت عالی برای ارسال به ژورنال‌های معتبر تحویل خواهید گرفت.
همین حالا فایل خودتان را ارسال کنید

 

مشکلات زبانی، بزرگ ترین دلیل برای ریجکت شدن مقاله
مشکلات زبانی، بزرگ ترین دلیل برای ریجکت شدن مقاله

از مهمترین دلایل عدم پذیرش مقاله در دسته ویرایشی این موارد هستند:

 • تفاوت داشتن موضوع مقاله با حیطه‌های مورد نظر ژورنال
 • پیشرفت ندادن علم یا نداشتن تاثیر کافی به نظر ژورنال
 • نادیده‌گرفته‌شدن اخلاقیات پژوهشی نظیر رضایت بیماران یا تایید کمیته اخلاق پژوهش روی حیوانات
 • نبود ساختار مناسب یا رعایت نکردن دستورالعمل‌های ژورنال برای فرمت‌بندی متن
 • ندادن جزییات لازم برای خواننده جهت فهم کامل پژوهش و تکرار تحلیل و آزمایش‌های نویسندگان
 • نبود ارجاعات به‌روز، یا خودارجاعی فراوان
 • کیفیت زبانی ضعیف به گونه‌ای که متن برای خواننده درک‌ناپذیر باشد
 • سخت بودن فهم منطق توضیحات، یا ضعف در ارائه داده‌ها
 • نقض اخلاقیات نشر

با رعایت دستورالعمل‌های خاص ژورنال هدف، اطمینان از منسجم بودن نوشتار و انگلیسی سلیس آن، و ارزیابی صادقانه اثر خودتان هنگام انتخاب ژورنال هدف، می‌توانید از رد شدن مقاله‌تان به خاطر علل ویرایشی اجتناب کنید. تمام این نکات در خودآموزهای مقاله‌نویسی برای ژورنال و نگارش انگلیسی پوشش داده شده است.

برای مطالعه یکی از خودآموزها می‌توانید به این مطلب وبلاگ مراجعه کنید:

آموزش مقاله نویسی کامل و گام به گام به همراه مثال

3 ویژگی که شانس پذیرش مقاله شما را بالا می‌برد

در بخش قبلی 9 دلیل برای عدم پذیرش مقاله‌ها را برشمردیم. حالا از نگاهی مثبت به 3 فاکتور مثبت در پذیرش مقاله اشاره می‌کنیم.

1- اهمیت صحیح و ساده‌نویسی در پیشگیری از عدم پذیرش مقاله

مارکو کاسولا ، مدیر ویراستاری واتر ریسرچ می‌گوید که باید به برخی بخش‌های خاص متنتان توجه ویژه‌ای بکنید.

«من معمولا ابتدا چکیده و نتیجه‌گیری را می‌خوانم؛ بعضی وقت‌ها ممکن است در این بخش‌ها ناهماهنگی‌هایی ببینید و جملاتی به چشمتان بخورد که ساختار عجیبی دارند. چکیده و نتیجه‌گیری بسیار مهم هستند؛ اغلب اوقات خوانندگان برای این که بفهمند مقاله در چه مورد است، به این دو بخش نگاه می‌کنند. برای همین هم خوب نوشتن این قسمت‌ها اهمیتی دوچندان دارد.»

البته او اضافه می‌کند که کل نوشته باید خوانا و قابل فهم باشد. به گفته سیمون مونائو، مدیر ویراستاری فیزیک و ریاضی در الزویر، کلید قابل فهم کردن یک نوشته، ساده نوشتن آن است. به گفته وی:

«مهم خلاقیت نیست، بلکه رساندن مطلب به شکل ساده و موثر است که مهم است. برای اینکه مقاله‌تان خوب باشد، باید جملات ساده به کار ببرید؛ کار شما رمان نوشتن نیست، مقاله ریاضی نوشتن است.»

دانلود اینفوگرافیک با موضوع دلایل عدم پذیرش مقاله

دلایل ریجکت مقاله و راه‌حل‌های آن
دلایل ریجکت مقاله و راه‌حل‌های آن

2- توجه به خواننده

به گفته مارکو و سیمون، اشتباهات زبانی در بین نویسندگان غیرانگلیسی‌زبان، رایج‌تر هستند. تعامل با خواننده خیلی مهم است؛ به همین دلیل نویسندگان باید به این مسئله دقت داشته باشند و برای جلوگیری از ریجکت مقاله و بررسی نوشته خود با یک انگلیسی‌زبان بومی مشورت کنند.

طبق توضیح سیمون:

«خواننده باید بفهمد شما چه می‌گویید – واضح بودن ترجمه متن خیلی اهمیت دارد. ویرایش حرفه‌ای می‌تواند کمکتان کند تا از خوب‌ نوشته ‌شدن متن خود اطمینان پیدا کنید.»

از نظر مارکو ادبیات ضعیف می‌تواند حاکی از وجود مشکلات بیشتر در مقاله باشد:

«بعضی وقت‌ها خطاهای زبانی زنگ خطری درباره کیفیت کار هستند. اگر متن با انگلیسی ضعیف نوشته شده باشد، کار علمی‌ای که در پس پرده آن نهفته هم ممکن است خیلی خوب نباشد. همیشه اینطور نیست، اما بعضی وقت‌ها ضعف زبانی یک نشانه است [و به احتمال زیاد باعث عدم پذیرش یا ریجکت مقاله می‌شود].»

3- پرهیز از سرهم‌بندی‌ کردن

یکی دیگر از دلایل عدم پذیرش مقاله سرهم‌بندی کردن و املای ضعیف جملات است. اگر زبان شما ضعیف باشد و این مسئله باعث مبهم شدن متن شما شود، ممکن است مدیر ویراستاری یا سردبیر قبل از داوری همتای مقاله آن را رد کنند. در طول فرایند بررسی هم بررسی‌کنندگان اغلب بخاطر اینکه باید املا و دستور زبان مقاله را اصلاح کنند، درمانده می‌شوند. چاره چیست؟

به گفته سیمون،

«خوب است قبل از ارسال اثر، آن را غلط ‌گیری کنید. این کار را همیشه باید انجام داد اما به راحتی ممکن است فراموشتان شود. اگر من بتوانم ایده مقاله را بفهمم و پژوهش هم به نظرم جالب بیاید، آن را برای سردبیر می‌فرستم و آن‌ها ممکن است برای بهترکردن نوشتار، یکی از مراکز خدمات ویرایشی را پیشنهاد کنند. در هر صورت اگر مقاله مناسب نباشد، آن را رد خواهم کرد.»

راه حل نهایی برای ارائه مقاله‌ای بدون ریجکت شدن چیست؟

در این مقاله به مهمترین دلایل عدم پذیرش مقاله اشاره کردیم. با توجه به اینکه در شبکه مترجمین ایران خدمات زبانی و ترجمه ارائه می‌شود. سعی کردیم که روی مسائل مربوط به زبان و ویرایش تاکید بیشتر داشته باشیم. به طور کلی می‌توان گفت که نتایج یک تحقیق دست‌اول که قالب پیشنهادی ژورنال‌ها را رعایت کرده‌باشد و همچنین، فاقد اشکالات ویرایشی انگلیسی باشد، برای ارسال به ژورنال مناسب است. با انتخاب ژورنال مناسب برای مقاله خود حتما آن را پذیرش شده خواهید یافت. جای نگرانی نیست و مقاله شما ریجکت نخواهد شد.

منبع
Common reasons for rejection Top language mistakes for rejection9 Common Reasons for Rejection

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا