برای کاربرمقاله نویسیکتابداری

آموزش ساخت پروفایل در گوگل اسکالر

با ساخت پروفایل گوگل اسکولار توانایی‌های علمی خود را به رایگان معرفی کنید

آیا می‌دانستید که شما علاوه بر امکان جستجو در منابع بیشمار موجود در گوگل اسکالر می‌توانید برای خودتان حساب کاربر و پروفایل درست کنید؟ در این پروفایل فهرستی از مقالات منتشر شده شما نشان داده می‌شود و همچنین شاخص‌های استناددهی متنوعی برای شما محاسبه می‌شود.

با ساختن پروفایل گوگل اسکالر می‌توانید صفحه‌ای به رایگان برای خود ایجاد کنید که معرف شخصیت علمی شما باشد. این پروفایل در خود گوگل ایندکس می‌شود و با جستجوی اسم شما در گوگل به نمایش در می‌آید. بسیاری از کارها در گوگل اسکالر به صورت خودکار انجام می‌شود و پروفایل شما قابلیت بروزرسانی خودکار دارد.

ساخت پروفایل در گوگل اسکالر رایگان است. همچنین دسترسی به اطلاعات پروفایل برای همگان میسر است، این موضوع برخلاف پایگاه‌های تخصصی استنادی دیگر است که معمولا تنها با آی‌پی‌های تحت قرارداد مانند دانشگاه‌ها قابل دسترسی هستند.

قبلا مطلب جامعی درباره آموزش گوگل اسکولار منتشر کرده بودیم. حالا آماده‌ایم که پروفایل خودمان را در گوگل اسکار بسازیم.

چگونه در گوگل اسکولار حساب کاربری بسازیم؟

ساخت پروفایل در گوگل اسکالر آسان است و خیلی زمان نمی‌برد. فقط کافیست در ابتدا یک حساب گوگل داشته باشید. منظور همان اکانت جیمیل است. اگر دوست دارید این پروفایل با اکانت جیمیل فعلی شما ساخته نشود، باید حساب گوگل جدیدی برای گوگل اسکولار بسازید.

مراحل ساخت پروفایل گوگل اسکالر

۱ . ایجاد حساب کاربری گوگل

اگر تا به حال حساب کاربری گوگل نداشته‌اید، می‌توانید در https://accounts.google.com/signup برای خودتان حساب ایجاد کنید. لینک فوق آدرس جیمیلی را به شما می‌دهد که می‌توانید از آن استفاده کنید و یا در صورت تمایل برای همیشه آن را نادیده بگیرید. این کار حدود ۵ دقیقه زمان می‌برد.

۲ . مقالات خود را پیدا کنید

از لینک https://scholar.google.com وارد گوگل اسکالر و سپس حساب کاربری خود در گوگل (سمت راست بالای صفحه) شوید و روی گزینهٔ “My Profile” کلیک کنید. این گزینه در سمت راست بالای صفحه یا داخل منو قرار دارد.

ساخت پروفایل گوگل اسکالر

مطابق دستورالعمل پیش بروید و این موارد را تکمیل کنید:

 • نام خود
 • دانشگاه
 • زمینه تحقیقاتی (می‌توانید چند کلمهٔ کلیدی را تایپ کنید و توصیه می‌شود که این کار را انجام دهید)
 • آدرس ایمیل دانشگاه (مخفی باقی می‌ماند اما برای تایید هویت شما الزامی است)
 • لینک صفحهٔ پروفایل دانشگاهی شما

تکمیل پروفایل گوگل اسکولار

سپس، گوگل اسکالر به دنبال مقالاتی می‌گردد که فکر می‌کند توسط شما نوشته شده است و از شما می‌پرسد که آیا این مقالات را به پروفایلتان اضافه کند یا خیر. برخی از مقالات ممکن است برای شما باشند اما برخی دیگر ممکن است توسط افرادی با تشابه اسمی نوشته شده باشند. البته گوگل در تمایز زمینه‌های تحقیقاتی بسیار عالی عمل می‌کند.

اگر مقاله‌ای دارید که در پروفایلتان وجود ندارد، می‌توانید با انتخاب گزینهٔ “Add” و سپس “Add articles” آن را جستجو کنید. عمل جستجو را می‌توانید با استفاده از عنوان مقاله یا کد DOI انجام دهید. اگر همچنان قادر به یافتن مقالهٔ خود نیستید و یا مقاله‌تان آنلاین نیست، می‌توانید با انتخاب گزینهٔ “Add” و سپس “Add article manually” مقالهٔ خود را ثبت کنید.

همینجا یادآوری کنیم، اگر قصد دانلود مقاله‌ با استفاده از DOI را دارید، می‌توانید به سایت پیپردانلودر مراجعه و از خدمات رایگان آن استفاده کنید.

در صورت تمایل می‌توانید به گوگل اجازه دهید تا لیست مقالات موجود در پروفایل شما را به‌صورت خودکار آپدیت کند (معمولاً اشتباهی رخ نمی‌دهد اما اگر مقاله‌ای به اشتباه به شما نسبت داده شد می‌توانید آن را حذف کنید).

در نهایت یک عکس حرفه‌ای و شیک! از خودتان را به پروفایل اضافه کنید.

۳ . پروفایل خود را عمومی کنید

پروفایل خود را ذخیره کنید و سپس باکس کنار “Make my profile public” را علامت بزنید تا پروفایلتان عمومی شود. این کار بدان معنی است که پروفایلتان در نتایج جستجوهای گوگل نمایان می‌شود و پژوهش‌هایتان بیشتر در معرض دید قرار می‌گیرند. زمانی که پروفایل خود را فعال کنید، گوگل اسکالر به طور خودکار گزینه‌های پیشنهادی از استنادات جدید به کارتان را به شما ارائه می‌کند (روی دکمهٔ “Follow” کلیک کنید)

پس از تکمیل پروفایل شخصی گوگل اسکالر می‌توانید برخی از استنادات خود را مرور کنید و ببنید مردم چطور از کارهای شما استفاده می‌کنند و بدین ترتیب شاخص h خود را بررسی کنید.

نمونه‌ای از پروفایل تکمیل‌شده

فراموش نکنید که گوگل همیشه استناد صحیح را برای کارتان دریافت نمی‌کند و ممکن است کارهایی را انتخاب کند که شما ترجیح می‌دهید آن‌ها را فراموش کنید. می‌توانید خودتان انتخاب کنید که چه چیزی را به نمایش بگذارد.

پروفایل کامل شده گوگل اسکولار

استخراج لیست مقالات از گوگل اسکالر

اگر مایلید که مقالات خود را از گوگل اسکالر استخراج کنید (مثلاً به ORCID iD اضافه کنید)، می‌توانید فایل BibTeX (یا فرمت‌های دیگری نظیر EndNote، RefMan و CSV) ایجاد کنید.

مقالاتی را که می‌خواهید استخراج کنید، با کلیک بر روی باکس واقع در سمت چپ لیست انتخاب کنید (برای انتخاب تمام موارد، روی باکس واقع در نوار منوی خاکستری کلیک کنید).

فرمت مورد استفادهٔ خود را انتخاب کنید و آنگاه فایلی حاوی مقالات شما دانلود خواهد شد. اگر این فایل دانلود نشد، از گزینهٔ “Save page as” در جستجوگر خود استفاده کنید و فایل را با پسوند .bib (برای استخراج کردن Bib Tex) ذخیره کنید. به همین ترتیب، رکوردها را کات و پیست و در ووردپد یا ویرایشگرهای مشابه متن با پسوند .bib ذخیره کنید.

چرا استنادات گوگل اسکالر بیشتر از Scopus یا Web of Science است؟

ممکن است متوجه شوید که تعداد استنادها به مقالات شما در گوگل اسکالر بیشتر از سایر پایگاه‌های داده‌ای نظیر Scopus Web of Knowledge یا Microsoft Academic است.

برعکس سایر پایگاه داده‌ها، گوگل اسکالر لیست منابعی که در حال جستجو برای یافتن استنادات به مقالات شما هستند را ارائه نمی‌کند. نگرانی‌هایی در مورد کیفیت استنادات شمارش‌شده وجود دارد زیرا ممکن است از ادبیات به‌دقت داوری شده نشات نگرفته باشند. گوگل اسکالر استنادات را از مجموعه اسلایدها، گزارش‌ها، مقالات کارشناسی و سایر منابع آنلاین شمارش می‌کند. گوگل اسکالر همچنین ممکن است استنادات را از مطالب قدیمی برندارد زیرا فرمت دیجیتال آن‌ها موجود نیست.

استناد به برخی منابع، به‌عنوان مثال کتاب‌ها، ممکن است در گوگل اسکالر بسیار بهتر باشد زیرا در سایر پایگاه‌های کتاب‌شناسی اشتراکی پوشش داده نمی‌شوند. داشتن امتیاز استناد به کتاب می‌تواند برای پژوهشگران بسیار مفید باشد که در آن‌ها خروجی مقالات غیر ژورنالی امری رایج است.

هیچ پایگاه داده‌ای قادر نیست تمام خروجی‌ها را در تمام موضوعات پوشش دهد. این نکته را هنگام استفاده از داده‌های استنادی از منابع مختلف فراموش نکنید.

نتیجه گیری

شما با ساخت پروفایل در گوگل اسکالر می‌توانید صفحه‌ای حرفه‌ای که معرف کارهای علمی و مقالات شماست داشته باشید. اگر در ساخت پروفایل خود به مشکل یا نکته خاصی برخوردید، حتما آن را در بخش کامنت‌های سایت مطرح کنید. در صورتیکه می‌خواهید مقاله خود را برای ارسال به ژورنال‌ها ترجمه کنید، می‌توانید از خدمات حرفه‌ای ترجمه مقاله سایت شبکه مترجمین ایران استفاده کنید.

منبع
Boost your academic profile: Create a Google Scholar Profile

نوشته های مشابه

‫3 نظرها

 1. محمدحسین بیات گفت:

  سپاسگزارم. عالی بود استفاده میکنم

 2. باسلام.
  براي ساخت اکانت درحالتي ک مقاله نداريم به چه صورت بايد عمل کنيم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا