لئو تولستوی (۱۸۲۸–۱۹۱۰)

در شهر یاسانایا پالونیا و در خانواده ای اشرافی به دنیا آمد. در اوایل کودکی مادر و سپس در 9 سالگی پدرش را از دست داد و در نزد عمه هایش به طور خصوصی آموزش دید. در 16 سالگی در دانشگاه قازان ثبت نام کرد و در آن جا به تحصیل زبان و ادبیات و حقوق مشغول شد اما به تدریج با شیوه آموزشی آن دانشگاه مشکل پیدا و ترک تحصیل کرد. به املاک شخصی اش بازگشت و در تلاشی نافرجام سعی کرد تا پیشخدمتان و کارگران بی سواد آن ناحیه را آموزش دهد. در ادامه ناامیدانه به مسکو و سن پطرزبوگ مسافرت کرد و مدتی را به خوش گذرانی و لاقیدی گذراند.

 

لئو تولستوی در روزگار جوانی میانسالی و کهنسالی

 

در 1851 تولستوی به همراه برادرش به ارتش پیوست و در ناحیه قفقاز خدمت  و در جنگ های کریمه شرکت کرد. محیط جبهه و جنگ نیز با روحیات و عواطف او سازگار نبود و پس از ترک ارتش تا سال ها در املاک شخصی خود یا حلقه های ادبی سن پطرزبورگ روزگار می گذراند. اولین اثرش سه گانه ای با الهام از زندگی خود به نام های کودکی، نوجوانی و جوانی بود. او اهمیت تحصیل خردسالان را فراموش نکرد و در املاک خود مدرسه ای تاسیس نمود اما زمانی که باز هم اقدامات خود را در این زمینه بدون نتیجه دید، به کشورهای غربی رفت تا اصول آموزش و مدنیت  را از آنجا بیاموزد و برای کودکان داستان های آموزنده و خواندنی نوشت تا در عین سرگرمی آموزش ببینند.  تولستوی در ادامه با زنی ادب دوست و فرهیخته به نام سوفیا ازدواج کرد و از او صاحب 13 فرزند گردید. با وجود کمک های بسیار سوفیا در ویرایش نوشته های تولستوی، زندگی زناشویی آن دو همواره با فراز و نشیب های بسیاری همراه بود. شاهکارهایش جنگ و صلح و آناکارینا را به ترتیب در طول 7 و 3 سال نوشت.

 

تولستوی به همراه همسرش سوفیا

 

این دو رمان مفصل، پرجزئیات و پر شخصیت که هر دو بر بستر زمانی لشگرکشی ناپلئون به روسیه نوشته شده اند، دیدگاه های عمیق فلسفی نویسنده را درباره زندگی پیچیده انسانها در بر می گیرند. تولستوی در زندگی طولانی خود همواره روحی نا آرام و پر جنب و جوش داشت. او به مسائل آموزشی کودکان، آموزش الفبا، قوانین سخت گیرانه ارتش، وضع معیشت دهقانان و کشاورزان اعتراض و برای بهبود هر کدام پیشنهاداتی داشت اما در عین حال مبارزات سوسیالیستی خشن را بر نمی تابید و از خونریزی و جنگ بیزار بود و بیشتر خود را از درون تحت فشار قرار می داد. در عقاید مذهبی نیز با روش های سنتی کلیسای ارتدکس مخالف بود و انجیل را به شیوه خود ترجمه نمود. او خواستار تعالی ملت روسیه بود و در هنگام آخرین سفر بدون مقصدش به جنوب روسیه درگذشت و در زادگاهش به خاک سپرده شد.

                           

برخی از آثار مشهور تولستوی

ترجمه فارسی

ج‍ن‍گ‌ و ص‍ل‍ح‌

س‍روش‌ ح‍ب‍ی‍ب‍ی‌. ترجمه از متن انگلیسی

کاظم انصاری. ترجمه از متن روسی

آناکارنینا

محمد علی شیرازی

جواد امیرانی

منوچهر بیگدلی خمسه

سروش حبیبی

فازار سیمونیان

فرناز آشتیانی

رستاخیز

محمدعلی شیرازی

ع‍ل‍ی‌اص‍غ‍ر ح‍ک‍م‍ت‌

م‍ح‍م‍د م‍ج‍ل‍س‍ی‌

کودکی، نوجوانی، جوانی  (ک‍ودک‍ی‌، ن‍وب‍اوگ‍ی‌، ج‍وان‍ی)‌

غلامحسین اعرابی

کوپن تقلبی

رضا علیزاده

پول و شیطان

رضا علیزاده

طبل میان‌تهی و داستان های دیگر

منوچهر ضرابی

سونات کرویتزر

سروش حبیبی

کاظم انصاری

بیست و سه قصه

همایون صنعتی زاده