عمومی

الفبای روسی: بخوانید و یاد بگیرید

اولین گام در یادگیری هر زبان آموختن الفبای آن است. برای یادگیری زبان روسی نیز، می‌بایست به سراغ الفبای روسی بروید. در مسیر آموختن الفبای زبان روسی، باید خودتان را برای یادگیری نام حروف الفبا و فونتیک زبان روسی آماده کنید. آموزش الفبای روسی به فارسی زبانان کمی دشوارتر است، چرا که وجه اشتراکی میان الفبای روسی و فارسی وجود ندارد. اما اگر با زبان انگلیسی آشنا باشید، یادگیری این زبان برای‌تان آسان‌تر خواهد بود. اما الفبای روسی چگونه است؟ چگونه الفبای روسی را سریع یاد بگیریم؟ آیا برای یادگیری زبان روسی باید الفبای سیریلیک را نیز یاد بگیریم؟ چه زمانی می‌توانیم ترجمه روسی به فارسی را شروع کنیم؟ هر زبان‌آموز، در همان اولین مراحل یادگیری حروف روسی، این سوالات را می‌پرسد. دانستن پاسخ این سوالات می‌تواند مسیر یادگیری زبان روسی را، تا حد زیادی، برای‌تان هموار کند.

در این مطلب، هر آنچه باید در مورد الفبای زبان روسی بدانید برای‌تان خواهیم گفت. با شبکه مترجمین ایران همراه باشید!

تاریخچه زبان روسی چیست؟

روسی از زبان‌های اسلاوی شرقی است. این زبان یکی از شش زبان رسمی سازمان ملل و هشتمین زبان پرگویش در جهان است. در حال حاضر، 260 میلیون نفر در سراسر جهان به زبان روسی صحبت می‌کنند. روسی زبان رسمی کشورهای روسیه، بلاروس، قزاقستان و قرقیزستان است. به علاوه، زبان میانجی و غیررسمی کشورهای اوکراین و بسیاری از کشورهای پساشوروی است.

تا پیش از قرون وسطی روسیه (اواخر قرن سیزدهم تا قرن شانزدهم)، الفبای زبان روسی و دیگر زبان‌های اسلاوی شرقی (اوکراینی و بلاروسی) تفاوتی با یکدیگر نداشت. در واقع، عبارت «روسی قدیمی» به زبان‌های اسلاوی شرقی اشاره دارد که پیش از قرون وسطی روسیه، رواج داشتند.

زبان روسی، تا حد زیادی، تحت تأثیر زبان اسلاوی کلیسای باستان بوده است و از زمانی‌که پتر بزرگ، در قرن هجدهم، تصمیم به اجرای سیاست‌های غربی‌سازی گرفت، زبان‌های اروپای غربی نیز بر زبان روسی تأثیر گذاشتند. پس از آن، الکساندر پوشکین، شاعر قرن نوزدهم روسیه، زبان روسی را به شکل امروزی‌اش نزدیک‌تر کرد. پوشکین در آثارش زبان محاوره و زبان اسلاوی کلیسای قدیمی را در هم آمیخت و بدین ترتیب، بهترین زبان را برای نگارش متون ادبی شکل داد. نویسندگان روسی پس از پوشکین نیز این زبان را برای نوشتن انتخاب کردند.

الفبای سیریلیک یا الفبای روسی؟

پیش از یادگیری حروف الفبای روسی، می‌بایست تفاوت میان الفبای سیریلیک و الفبای روسی را بدانید. الفبای سیریلیک خانواده الفبایی بزرگ یا سیستم نوشتاری سیریلیک را شکل داده است. الفبای روسی صرفاً یکی از اعضای این خانواده است. در واقع، روسی رایج‌ترین عضو این خانواده است، به همین دلیل، بسیاری از اشخاص گمان می‌کنند حروف الفبای سیریلیک و روسی تفاوتی با یکدیگر ندارند.

قدمت الفبای سیریلیک به قرن نهم میلادی بر می‌گردد. الفبای قدیمی روسی شامل چندین حرف یونانی بود که در زمان، پتر بزرگ از الفبای روسیه ای حدف شد.  حروف روسی بخش عظیمی از الفبای مدرن سیریلیک را تشکیل می‌دهد، اما برخی از این حروف نیز متعلق به زبان‌های دیگر است. برای مثال:

 • حرف Ў ў متعلق به زبان بلاروسی است.
 • حروف Љ љ و Ђ ђ متعلق به زبان صربی است.
 • حرف Ї ї به زبان اوکراینی تعلق دارد.

برای یادگیری این زبان، می‌توانید از بهترین اپلیکیشن آموزش زبان روسی بهره بگیرید.

الفبای زبان روسی چگونه است؟

 

اکنون، می‌خواهیم وارد دنیای الفبای زبان روسی مدرن شویم.  پیش از هر چیزی، باید بدانیم الفبای روسی چند حرف دارد. زبان روسی 33 حرف دارد:

 • 10 حرف صدادار (а, э, ы, у, о, я, е, ё, ю, и)
 • 21 حرف بی‌صدا (б, в, г, д, ж, з, к, л, м, н, п, р, с, т, ф, х, ц, ч, ш, щ, й)
 • 2 نشانه (ь (نرم) و ъ (سخت))

با یادگیری این 33 حرف زبان روسی دریچه‌ای به سوی دنیایی جدید به روی‌تان گشوده خواهد شد.

دسته اول: حروفی که در شکل و صدا مشابه حروف انگلیسی هستند.

نام حرف

تلفظ

А а

مثل حرف a در کلمه after یا ask

Е е

مثل حرف e در کلمه e-commerce

К к

مثل حرف k در کلمه kite، like و making

М м

مثل حرف m در کلمه mobile

О о

مثل au در کلمه audible یا aukland در حالت مشدد

Т т

مثل حرف t در کلمه task زبان دندان های پایین را لمس می کند.

دسته دوم: حروفی که در شکل متفاوت اما در صدا با حروف انگلیسی مشابه هستند.

نام حرف

تلفظ

Б б

مثل حرف b در buy

Г г

مثل حرف g در guard

Д д

مثل حرف d در double زبان به دندان های پایین می چسبد.

Ё ё

مثل حرف o در کلمه york یا copy

Ж ж

مثل حرف s در کلمه usual (ژ)

П п

مثل حرف p در compassion

Ф ф

مثل حرف f در fasten یا fact

И и

مثل حرف ee در free یا meet

Й й

مثل حرف y در oyster یا soy

Л л

مثل حرف l در lock یا chill

Ц ц

مثل حرف t’s در کلمه that’s

Ш ш

مثل sh در ship(ش)

Щ щ

مثل shsh در rush-ship

Э э

مثل e در edit

Ю ю

مثل کلمه you اما سریعتر تلفظ می شود. بعضی اوقات شبیه oo در oodles

Я я

مثل yu در yummy بعضی اوقات شبیه a در کلمه after

دسته سوم: حروفی که در ظاهر مشابه اما در تلفظ متفاوت هستند.

نام حرف

تلفظ

В в

مثل حرف v در کلمه visit یا voice

З з

مثل حرف z در zodiac با عدد 3 اشتباه گرفته نشود.

Н н

مثل حرف n در noon یا nose زبان به دندانهای پائین می چسبد.

Р р

مثل حرف r در rest اما به صورت گرد شده تلفظ می شود.

С с

مثل حرف s در sun یا sale، زبان به دندانهای پائین می چسبد.

У у

مثل oo در oodles لبها گرد و کوتاه تلفظ می شود.

Ч ч

مثل ch در church یا cheek (حرف چ) با عدد 4 اشتباه گرفته نشود.

Х х

مثل ch در کلمه loch وختی به شیوه اسکاتلندی تلفظ شود.

دسته چهارم: حروف خاص که نوعی صدای بسیار کوتاه و یا بدون صدا هستند و بیشتر برای ارتباط مصوت ها به کار می روند:

 • Ы ы
 • Ь
 • Ъ

بسیاری از حروف الفبای روسی همانند الفبای لاتین هستند. تلفظ روسی برخی از این حروف، مانند T، M، K، O، A و E، مشابه با تلفظ انگلیسی‌شان است. اما تلفظ برخی دیگر از آن‌ها، مانند H، P، X و Y، کاملاً متفاوت از تلفظ انگلیسی‌شان است. بنابراین، برای تلفظ صحیح حروف روسی برگرفته از الفبای لاتین، نباید به تلفظ انگلیسی‌شان اتکا کنید، بلکه می‌بایست از تلفظ روسیه ای دقیق‌‌شان اطمینان حاصل کنید.

برخی از حروف روسی، از جمله Б, Ы, Г, Д, Ш, Щ، نیز کاملاً متفاوت از الفبای انگلیسی هستند. اما این حروف تازه را چگونه یاد بگیریم؟ یکی از راه‌های یادگیری سریع این حروف ناآشنا این است که تصویرشان را به ذهن بسپارید. برای مثال، با خودتان تکرار کنید:

 • حرف Ш شبیه به چنگال است.
 • حرف Я شبیه به R برعکس است.

حروف بزرگ و کوچک روسی

حروف کوچک و بزرگ روسی تقریباً مشابه هستند. همین مشابهت یادگیری زبان روسی را آسان‌تر می‌کند. اما چرا گفتیم «تقریباً مشابه»؟ شکل کوچک و بزرگ حرف Б متفاوت است. بنابراین، فقط کافی است به یاد بسپارید Б حرف بزرگ است و б حرف کوچک. شکل بزرگ و کوچک دیگر حروف مشابه است.

فونتیک زبان روسی چگونه است؟

در مسیر یادگیری الفبای روسی، می‌بایست تلفظ الفبای روسی و فونتیک زبان روسی را نیز بیاموزید. برای تلفظ واژگان و اسامی روسی، می‌بایست تلفظ دقیق حروف را یاد بگیرید.

جالب است بدانید تلفظ حروف روسی بستگی به جایگاه آن در کلمه دارد. برای مثال، اگر حرف E در ابتدای واژه قرار بگیرد، [je] تلفظ می‌شود و اگر در میان کلمه قرار بگیرد، تلفظ آن [e] است. خواندن متون روسی به تمرین و تکرار بسیار نیاز دارد.

برای یادگیری تلفظ حروف الفبای روسی، می‌توانید از انواع دیکشنری روسی کمک بگیرید یا این‌که به سراغ انواع نرم‌افزار، وب‌سایت، پادکست و دیگر ابزارهای آموزش زبان روسی بروید.

ویژگی‌های زبان روسی و الفبای روسی چیست؟

روسی دشوارترین زبان دنیا نیست. همان‌طور که تا به این‌جا مشاهده کردید، یادگیری الفبای روسی کار چندان دشوار و پیچیده‌ای نیست. یادگیری زبان‌هایی مانند ژاپنی، چینی و کره‌ای به مراتب دشوارتر از یادگیری زبان روسی است. کافی است حروف الفبای روسی را بیاموزید تا بتوانید متون روسی را بخوانید.

در ادامه، از ویژگی‌های زبان روسی و الفبای زبان روسی برای‌تان خواهیم گفت تا با آگاهی بیشتری، شروع به یادگیری این زبان کنید:

 • در زبان روسی، سه زمان وجود دارد: گذشته، آینده و حال.
 • اسامی در زبان روسی مونث، مذکر یا خنثی هستند.
 • در زبان روسی، لازم نیست اول اسامی روزهای هفته، ماه‌ها یا کلماتی را که به ملیت اشاره دارند با حروف بزرگ بنویسید.
 • ساختار استاندارد جملات در زبان روسی به شکل « مفعول+ فعل+ فاعل» است، اما امکان تغییر در این ترتیب نیز وجود دارد.

سخن آخر

الفبای زبان روسی، در نگاه اول، دشوار به نظر می‌رسد، اما وقتی شروع به یادگیری آن می‌کنید، می‌بینید بسیار قاعده‌مند است و با تلاش و پشتکار، می‌توانید به آن مسلط شوید. الفبای روسی متشکل از 33 حرف است: 10 حرف صدادار، 21 حرف بی‌صدا و 2 نشانه. هنگام یادگیری الفبای روسی، می‌بایست تلفظ آن‌ها را نیز یاد بگیرید تا بتوانید، اسامی و واژگان روسی را به راحتی تلفظ کنید.

نوشته های مشابه

‫5 دیدگاه ها

 1. به نظر من به شدت مقابل زبان انگلیسی زده حروف انگلیسی رو داغون کرده

 2. هرمز معینی گفت:

  ببخشید در یک کلمه شابه کلمه زیر یک حرف هست شبیه حرفy واژگون شده و یک حرف مثل a با یک زایده در بالای ان gayan این به چه معنی هست اگر کلمه معادل انگلیس را برام بنویسید

 3. سه سال طول میکشه تا فقط بتونم حروف رو از هم تشخیص بدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا