عمومیکشورها و زبان ها

چه کشورهایی به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند؟ کشورهای اسپانیولی زبان

Spanish speaking countries

وقتی به سراغ یک فیلم اسپانیایی یا کتاب اسپانیایی‌زبان می‌روید، لزوماً خالقش متعلق به اسپانیا نیست و ممکن است اهل کشور دیگری باشد! اما چگونه؟ گستره زبان اسپانیایی بسیار فراتر از کشور اسپانیا و حتی اروپا است. تعداد اسپانیایی‌زبان‌ها، در سراسر جهان، همواره، رو به افزایش است. اما آیا می‌دانید اسپانیایی زبان چه کشورهایی است؟ اسپانیایی زبان دوم چه مناطقی است؟

در این مطلب، هر آنچه باید در مورد پراکندگی زبان اسپانیایی در سراسر جهان بدانید برای‌تان خواهیم گفت. با شبکه مترجمین ایران همراه باشید!

زبان اسپانیایی در کجای دنیا به کار می‌رود؟

زبان اسپانیایی یکی از 6 زبان رسمی سازمان ملل و از 24 زبان رسمی در اتحادیه اروپا است. این زبان، مانند زبان‌های فرانسه، ایتالیایی، رومانیایی و پرتغالی، از زبان‌های رومی است و ریشه در لاتین عامیانه دارد. اسپانیایی زبان رسمی 20 کشور است:

آرژانتین، بولیوی، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، کوبا، جمهوری دومینیکن، اکوادور، السالوادور، گینه استوایی، گواتمالا، هندوراس، مکزیک، نیکاراگوئه، پاناما، پاراگوئه، پرو، اسپانیا، اروگوئه و ونزوئلا.

زبان رسمی پورتوریکو نیز اسپانیایی است.

در ایالات‌متحده آمریکا، بلیز، آندورا و جبل‌الطارق نیز زبان اسپانیایی رایج است، اما زبان رسمی نیست.

چند نفر در جهان به زبان اسپانیایی حرف می‌زنند؟

اسپانیایی زبان مادری بیش از 400 میلیون نفر است. همین امر باعث شده که پس از زبان چینی، دومین زبان پرگویش دنیا باشد. زبان انگلیسی، با حدود 360 میلیون جمعیت انگلیسی‌زبان، در رتبهٔ سوم و پس از زبان اسپانیایی قرار دارد. جالب است بدانید اسپانیایی علاوه بر اینکه زبان مادری 400 میلیون نفر است، زبان دوم چیزی نزدیک به 9 میلیون نفر در سراسر دنیا هم هست.

پرچم کشورهای اسپانیایی زبان
پرچم کشورهای اسپانیایی زبان

چند نفر در ایالات‌متحده به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند؟

در ایالات‌متحده، اسپانیایی زبان اول بیش از 41 میلیون نفر (تقریباً 13٪ جمعیت) است و این رقم همچنان درحال رشد است. به‌علاوه، تقریباً 12 میلیون دوزبانه در ایالات متحده سکونت دارند که یکی از دو زبان‌شان همان اسپانیایی است. همین موضوع ایالات‌متحده را تبدیل به دومین کشور بزرگ اسپانیایی‌زبان در دنیا (پس از مکزیک) کرده است.

در حال حاضر، آمریکایی‌هایی که زبان اسپانیایی بلد نیستند نیز دارند آن را یاد می‌گیرند. اسپانیایی تدریس‌شده‌ترین زبان در ایالات‌متحده است و بسیاری افراد در رشته زبان و ترجمه اسپانیایی تحصیل می‌کنند. در حقیقت، 50٪ دانشجویان آمریکایی و بیش از 70٪ دانش‌آموزان زبان اسپانیایی را برای یادگیری انتخاب می‌کنند. این رقم بسیار بیشتر از 12٪ دانشجو و 15٪ دانش‌آموزانی است که زبان فرانسه را، یعنی دومین زبان پرطرفدار تدریس‌شده، برای یادگیری انتخاب می‌کنند.

چند نفر در آمریکای لاتین به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند؟

در مکزیک،  121 میلیون اسپانیایی‌زبان زندگی می‌کنند، از این‌رو، این کشور بزرگ‌ترین جمعیت اسپانیایی‌زبان دنیا را دارد.  اسپانیایی زبان رسمی مکزیک و بسیاری کشورهای آمریکای مرکزی و جنوبی است. کلمبیا (با 46 میلیون اسپانیایی‌زبان) و آرژانتین (با 41 میلیون اسپانیایی‌زبان) از بزرگ‌ترین کشورهای اسپانیایی زبان آمریکای جنوبی هستند. به‌طور خلاصه، از میان جمعیت آمریکای لاتین،

 • 60٪ به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.
 •  34٪ نیز به زبان پرتغالی صحبت می‌‌کنند.
 • درصد کمی نیز به سایر زبان‌ها، نظیر فرانسوی، انگلیسی و مایایی حرف می‌زنند.

تعداد کشورهای اسپانیایی زبان در آمریکای لاتین بسیار زیاد است.

کشورهای اسپانیایی زبان در قاره آمریکا
کشورهای اسپانیایی زبان در قاره آمریکا

چند نفر در اروپا به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند؟

اسپانیا خاستگاه زبان اسپانیایی است و قطب اسپانیایی‌زبانان در اروپا است. این کشور، با داشتن 46 میلیون اسپانیایی‌زبان، در رتبه‌بندی‌ها بعد از ایالات‌متحده قرار دارد و تبدیل به کشوری با سومین جمعیت زیاد اسپانیایی‌زبان شده است.

در اروپا، مردم آندورا و جبل‌الطارق نیز  به زبان اسپانیایی صحبت می‌‌کنند. اما زبان رسمی‌شان، به ترتیب، کاتالان و انگلیسی است. در سوئیس نیز، تقریباً 150 هزار نفر به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند. اسپان و همچنین افراد کمی در سایر کشورهای اروپایی، نظیر ایتالیا، آلمان، فرانسه و بریتانیا، به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.

اگز قصد سفر به اسپانیا را دارید، مدارک‌تان را ترجمه رسمی اسپانیایی کنید.

در سایر نقاط جهان چند نفر به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند؟

بیشتر اسپانیایی‌زبان‌ها در آمریکا و اروپا ساکن هستند، اما کشورهای اسپانیایی‌زبان دیگری نیز در دنیا وجود دارد و در سایر نقاط جهان نیز افرادی هستند که به زبان اسپانیایی صحبت ‌کنند. یکیاز این کشورها فیلیپین است که از اواخر قرن 16 تا سال 1987، اسپانیایی زبان رسمی آن بود. از سال 1565 تا 1898، فیلیپین تحت حکومت اسپانیا بود، اما حتی پس از پایان جنگ اسپانیا-آمریکا نیز، تا سال 1987، اسپانیایی، در کنار انگلیسی، زبان رسمی این کشور باقی ماند. امروز، تقریباً 3 میلیون فیلیپینی به زبان اسپانیایی صحبت می‌کنند.

اگر دوست دارید کمی اسپانیایی یاد بگیرید به این صفحات سری بزنید:

در آفریقا، زبان اسپانیایی یکی از سه زبان رسمی گینهٔ استوایی است و تقریباً، 68٪ جمعیت آن به اسپانیایی صحبت می‌کنند. همچنین، در مناطقی در شمال آفریقا (که تحت کنترل اسپانیا است) و همچنین مراکش (که از لحاظ جغرافیایی نزدیک اسپانیا قرار دارد) نیز اسپانیایی به کار می‌رود.

علاوه بر این‌ها، جوامع کوچکی از اسپانیایی‌زبان‌ها نیز در آنگولا و جنوب سودان قرار دارند.

لیستی از کشورهای اسپانیایی‌ زبان و پایتخت آن‌ها

کشور کشور (به زبان اسپانیایی) پایتخت
اروپا اسپانیا España مادرید
آمریکای شمالی مکزیک México مکزیکوسیتی
آمریکای مرکزی کاستا ریکا Costa Rica سان خوزه
السالوادور El Salvador سان سالوادور
گواتمالا Guatemala گواتمالا سیتی
هندوراس Honduras تگوسیگالپا
نیکاراگوئه Nicaragua مانگوآ
پاناما Panamá پاناماسیتی
کارائیب کوبا Cuba هاوانا
جمهوری دومینیکن República Dominicana سانتو دومینگو
پورتوریکو Puerto Rico سان خوآن
آمریکای جنوبی آرژانتین Argentina بوینوس آیرس
بولیوی Bolivia لاپاز/ سوکره
شیلی Chile سانتیاگو
کلمبیا Colombia بوگوتا
اکوادور Ecuador کیتو
پاراگوئه Paraguay آسونسیون
پرو Perú لیما
اروگوئه Uruguay مونته‌ویدئو
ونزوئلا Venezuela کاراکاس
آفریقا گینهٔ استوایی Guinea Ecuatorial مالابو

سخن آخر

همان‌طور که مشاهده کردید، زبان اسپانیایی فقط محدود به یک کشور و حتی یک قاره مشخص نیست. کشورهای متعددی، در سراسر جهان، اسپانیایی را به عنوان زبان اول یا دوم‌شان انتخاب کرده‌اند. امروز، در سراسر جهان، این زبان بسیار پرطرفدار است و عده زیادی مشغول یادگیری آن هستند.

منبع
How Many People Speak Spanish, And Where Is It Spoken?

نوشته های مشابه

‫6 دیدگاه ها

 1. مرسی از شما اطلاعات جالبی بود
  نمیدونستم که این همه کشور اسپانیایی صحبت می کنند
  من جدیدا تو سایت فرالن کلاس اسپانیایی شرکت کردم و دارم آموزش می بینم و به این نتیجه رسیدم که اسپانیایی واقعا زبان شیرینیه. آهنگ خوبی این زبان داره و خیلی لذت بخشه
  ممنون بابت این مقاله

  1. ابراهیم لطفی گفت:

   من ابراهیمم از کانادا شهر تورنتو همه‌ی ایرانی دوست دارم

 2. سلام مطالب جالبی بود. در آمریکا درست است که تعداد زبادی اسپانیایی زبان وجود دارد ولی بر طبق مقالاتی که من به زبان انگلیسی خواندم نسل سوم مهاجرین اسپانیایی زبان غالبا انگلبسی صحبت می کنند و متاسفانه حتی کسانی که اسپانیایی صحبت می کنند در بعضی موارد مورد تحقیر قرار می گیرند. الته من خودم بعد از زبان فرانسه که به آن تسلط دارم عاشق این زبان پرکاربد هستم و در حال فراگیری آن هستم.

 3. سلام و خسته نباشید ممنونم که این اطلاعات جالب و در اختیار ما گذاشتید

 4. زنده باد اسپانیا
  hala spin

 5. سلام ممنون از مطالب خوبتون میشه لطفا یه مطلب هم درباره کشور های پرتغالی زبان بگذارید ازتون ممنونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا