عمومیکشورها و زبان ها

چه کشورهایی به زبان فرانسه صحبت می‌کنند؟ فهرست کشورهای فرانسوی زبان

آشنایی با کشورهای فرانسوی زبان دنیا

کشورهای فرانسوی زبان در جهان کدامند؟ زبان فرانسه در چه کشورهایی به عنوان زبان رسمی پذیرفته شده است؟ آیا فرانسه پرجمعیت‌ترین کشوری است که در آن زبان فرانسه رسمی است؟ جمعیت افراد فرانسوی زبان در اروپا، آمریکا و آفریقا چقدر است؟ پاسخ به تمام سوالات خود را در این پست وبلاگ سایت ترجمه تخصصی شبکه مترجمین ایران بخوانید!

زبان فرانسوی زبان رسمی 29 کشور است. این 29 کشور عبارتند از بلژیک، بنین، بورکینافاسو، بروندی، توگو، جمهوری دموکرتیک کنگو، جیبوتی، چاد، روآندا، ساحل عاج، سنگال، سیشل، سوییس، فرانسه، کامرون، کانادا، گینة استوایی، لوکزامبورگ، ماداگاسکار، مالی، موناکو، نیجر، وانواتو و هاییتی. بد نیست که بدانیم زبان فرانسه از نظر تعداد کشورهایی که در آنها این زبان رسمی است در جایگاه دوم قرار دارد. جایگاه اول نیز متعلق به زبان انگلیسی است.

زبان فرانسه یکی از زبان‌های رسمی سازمان، یکی از زبان‌های اداری اتحادیه اروپا و تنها زبان رسمی دیوان عالی اتحادیه اروپا است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه پیشنهاد می‌کنیم مطلب قبلی ما را با عنوان همه چیز درباره ترجمه همزمان در سازمان ملل مطالعه کنید.

پرچم کشورهای فرانسوی زبان
پرچم کشورهای فرانسوی زبان

جمعیت ملت‌های فرانسوی‌زبان‌ در جهان چقدر است؟

اگر بخواهیم پاسخ ساده‌ای به این سوال بدهیم، باید بگوییم این رقم حدود 300 میلیون نفر است. این پاسخ ساده است اما دقیق نیست چون این 300 میلیون نفر فقط شامل گویش‌وران بومی زبان فرانسه نیست، بلکه  این گویش‌وران را هم در بر می‌گیرد:

  • کسانی که به صورت جزئی زبان فرانسه می‌دانند ولی کشورهای فرانسوی زبان زندگی نمی‌کنند.
  • گویشورانی با لهجه‌های مختلف فرانسوی
  • افراد حوزه دریای کارائیب که به زبان‌ کریول (زبان آمیخته‌ای از انگلیسی، اسپانیایی، فرانسه و پرتغالی) سخن می‌گویند.

زبان فرانسوی، به واسطۀ استعمارگری و پراکندگی قومی، ششمین زبان پرتکلم جهان پس از چینی ماندارین، انگلیسی، هندی، اسپانیایی و عربی است.

فرانسوی زبان رسمی کشورهایی از پنج قارۀ مختلف است و پس از انگلیسی، دومین زبانی است که بیش از همه در جهان مطالعه می‌شود. هم‌اکنون 120 میلیون دانشجو در حال فراگیری زبان فرانسوی‌اند.

علاوه بر 220 میلیون گویشور بومی در جهان، برآورد می‌شود 72 میلیون نفر هم آشنایی جزئی‌ای با این زبان داشته باشند و این رقم در حال افزایش است. مطابق نظر جمعیت‌شناسان، مجموع تعداد فرانسوی‌زبان‌ها احتمالاً تا سال 2050 به 700 میلیون نفر می‌رسد. به این دلیل که به دلیل آفریقا، که محل زندگی تقریباً 50 درصد فرانسوی‌زبان‌ها است نرخ رشد جمعیت بالایی دارد.

 

جمعیت کشورهای فرانسوی‌زبان‌ در اروپا

جای تعجب نیست که فرانسه، هرچند پرجمعیت‌ترین کشوری نیست که زبان رسمی‌اش فرانسوی باشد، خود را پرجمعیت‌ترین کشور فرانسوی‌زبان بداند. جمعیت جمهوری دموکراتیک کونگو در مقایسه با فرانسه، که 62 میلیون نفر جمعیت دارد، 77 میلیون نفر است. پس چطور تعداد فرانسوی‌زبان‌ها در جمهوری دموکراتیک کونگو کمتر است؟ پاسخ به این سوال را در دو بخش جلوتر می‌خوانید.

نکته مهم: در بسیاری از کشورهای جهان، علاوه بر این زبان، زبان‌های رسمی دیگری هم وجود دارند؛ یعنی، معمولاً زبان فرانسه تنها زبان رسمی یک کشور نیست.

در مورد اروپا، زبان رسمیِ تنها نیمی از جمعیت بلژیک و تقریباً یک‌پنجم جمعیت سوییس فرانسوی است. این زبان در لوکزامبورگ هم پرتکلم است. مجموع تمامی این فرانسوی‌زبان‌ها در اروپا حدود 80 میلیون نفر است؛ یعنی، فرانسوی، بعد از روسی و آلمانی، سومین زبان مادری پرکاربرد در جهان است. فرانسوی‌زبانان اروپا تقریباً 40% از جمعیت کل اروپا را تشکیل می‌دهند.

آیا به ترجمه رسمی اسناد و مدارک خود به زبان فرانسه نیاز دارید؟ جالب است بدانید در صورتی که یکی از مترجمان معتمد سفارت فرانسه مدارک شما را ترجمه و امضاء کند، می‌توانید آنها را بدون تاییدات دادگستری و امور خارجه به سفارت فرانسه ارائه دهید.

برای اطلاعات بیشتر با دارالترجمه رسمی فرانسوی ساترا در تماس باشید: 45391000

کشورهای فرانسه زبان‌ در آمریکای شمالی

تعهد کانادا به دوزبانگی در منشور حقوق و آزادی کانادا مکتوب و انگلیسی و فرانسوی هر دو به عنوان زبان‌های رسمی به رسمیت شناخته شده‌اند. با وجود این، جایگاه رسمی هر دو زبان از ایالتی به ایالت دیگر متفاوت است. برای مثال، در کبک، فرانسوی تنها زبان رسمی به شمار می‌رود. از 10 میلیون نفر فرانسوی‌زبان بومی ساکن کانادا، 7 میلیون نفر در این ایالت زندگی می‌کنند. در سراسر این کشور هم فرانسوی زبان دوم 2 میلیون نفر است، یعنی 30% جمعیت 36 میلیونی این کشور به زبان فرانسوی مسلط هستند. جالب است بدانید که مونترال چهارمین شهر بزرگ فرانسوی‌زبان جهان است.
می‌توان گفت کانادا بعد از فرانسه از مهم‌ترین و مهاجرپذیرترین کشورهای فرانسوی زبان دنیا است.

تعداد فرانسوی‌زبان‌های آمریکا چند نفر است؟

مطابق با ادارۀ آمار ایالات متحده، فرانسوی چهارمین زبان پرتکلم در این کشور است. باید توجه داشت که این آمار شامل تمامی انواع زبان فرانسوی می‌شود، یعنی مثلاً کریول هاییتی در زیر همان چتر گسترده‌ای قرار می‌گیرد که کبکی و کاجون قرار دارند.

مهاجرت شهروندان هاییتی از سال 1980 تا 2000 به شدت افزایش یافت و در حال حاضر، تقریباً نیم میلیون کریول‌زبان هاییتیایی در ایالات متحده حضور دارند. در ایالت لوییزیانا، زبان اول تقریباً 200000 نفر، یعنی حدود 4% جمعیت این کشور، فرانسوی است. خود هاییتی هم که در آمریکای شمالی واقع شده است بیش از 10 میلیون نفر فرانسوی‌زبان دارد.

کشورهای فرانسوی‌زبان‌ در آفریقا

همانطور که پیشتر گفته شد، فرانسوی‌زبان‌ها بیش از هر قارۀ دیگری در آفریقا سکونت دارند. هرچند فرانسوی غالباً زبان دوم بیشتر این گویشوران به شمار می‌رود، مناطقی مانند آبیجان در ساحل عاج وجود دارد که این زبان در آن‌ها جایگزین زبان‌های محلی شده است. در بسیار از موارد، فرانسوی‌ای که در کشورهای فرانسوی زبان آفریقا تکلم می‌شود، به دلیل تماس با زبان‌های محلی آفریقایی، از فرانسوی استاندارد انشعاب یافته و در نتیجه، اشکال جدیدی از زبان‌های محلی ایجاد شده است.

در جمهوری دموکراتیک کنگو – که زمانی مستعمره بلژیک بود – 28 میلیون فرانسوی‌زبان وجود دارد. فرانسوی، به دلیل بی‌طرفی آن، به عنوان زبان رسمی انتخاب شد. این زبان نقش زبان میانجی را در تسهیل ارتباطات بین گروه‌های قومی ایفا می‌کند. زبان مادری این اقوام یکی از چهار زبان ملی لینگالا، کیکونگو، تشیلوبا و ساواهیلی است.

مانند جمهوری دموکراتیک کنگو، فرانسوی اغلب در کشورهایی که زبان‌های محلی مختلف دارند و قومیتی هستند، در نقش زبان میانجی استفاده می‌شود و اغلب در قالب زبان اداری و آموزش عالی کاربرد دارد. به دلیل رشد زیاد جمعیت در آفریقای زیر صحرا (آفریقای سیاه) و نیز گسترش مستمر آموزش در آن، فرانسوی به سریع‌الرشدترین زبان در آفریقا تبدیل شده است.

ما درشبکه مترجمین ایران برای ارائه خدمات تخصصی ترجمه فرانسه به فارسی و فارسی به فرانسه با ماهرترین مترجمان زبان فرانسه همکاری داریم.

وضعیت زبان فرانسه در دیگر نقاط جهان

پیشتر گفتیم که زبان فرانسوی در پنج قاره تکلم می‌شود، اما تاکنون تنها کشورهای فرانسوی زبان در سه قاره را ذکر کرده‌ایم. هرچند عمدۀ جمعیت فرانسوی‌زبان‌ها ساکن اروپا، آفریقا و آمریکای شمالی هستند، مناطق فرانسوی‌زبان کوچکی هم در آسیا، خاورمیانه، آمریکای جنوبی و اقیانوسیه وجود دارند.

گینۀ فرانسوی در آمریکای جنوبی هم‌مرز با برزیل شمالی و از نظر جغرافیای سیاسی یکی از حوزه‌های فرانسه است. این منطقه محل زندگی حدود 250 هزار نفر و نیز بخشی از اتحادیۀ اروپاست و واحد پول آن یوروست. در اقیانوسیه، فرانسوی زبان رسمی جزیرۀ وانواتو در اقیانوس آرام است و در پلی‌نزی فرانسه، قلمروهای فرانسوی کالدونیای جدید، والیس و فوتونا نیز تکلم می‌شود.

در آسیا و خاورمیانه، زبان فرانسوی هنوز هم نشان‌دهندۀ آثار استعمار گذشتۀ فرانسه در کشورهایی همچون لائوس، ویتنام و کامبوج، که سابقاً هندوچین فرانسه بودند، و لبنان و سوریه است. هرچند استفادۀ رسمی از این زبان عموماً در این کشورها رو به کاهش است، هنوز هم در میان سالخوردگان و نخبگان و در بسیاری از موسسات آموزش عالی مطالعه و تکلم می‌شود. مرحوم محمد قاضی یکی از مترجمان برجسته زبان فرانسه در ایران است. زندگینامه او را با عنوان یادی از استاد محمد قاضی مترجم بزرگ ایران بخوانید.

جدول: رتبه جمعیتی کشورهای فرانسوی زبان

مرجع: French Speaking Countries

رتبه جمعیتی فرانسوی زباننام کشور جمعیت (هزار نفر)
1فرانسه65,130
2کانادا37,411
3ماداگاسکار26,969
4کامرون25,876
5ساحل عاج25,717
6نیجر23,311
7بورکینافاسو20,321
8مالی19,658
9سنگال16,296
10چاد15,947
11گینه12,771
12روآندا12,627
13بنین11,801
14بلژیک11,539
15بوروندی11,531
16هائیتی11,263
17سوئیس8,591
18توگو8,082
19جمهوری کنگو5,381
20جمهوری آفریقای مرکزی4,745
21گابن2,173
22گینه استوایی1,356
23جیبوتی974
24مجمع‌الجزایر قمر851
25لوگزامبورگ616
26وانواتو300
27سنت لوسیا183
28سیشل98
29دومینیکن72
30موناکو39
منبع
How Many People Speak French, And Where Is It Spoken?

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا