عمومی

معرفی رشته مهندسی مکاترونیک

در این مقاله می‌خواهیم به معرفی رشته مهندسی مکاترونیک بپردازیم و شما را با این رشته بیشتر آشنا کنیم. مکاترونیک یک رشته میان رشته‌ای است که به مهارت‌های این رشته در صنعت تولید اتومات پیشرفته نیاز است. مکاترونیک برای پیشرفت و رشد اتوماسیون و تولید بسیار ضروری است. این رشته با رباتیک، سیستم‌های کنترل و سیستم‌های الکترومکانیکی سروکار دارد. به مکانیک، رباتیک و تجهیزات تولید علاقمند هستید؟ در حل مشکلات به‌صورت خلاقانه عمل می‌کنید؟ آیا می‌توانید به‌عنوان عضوی از یک تیم همکاری کنید؟ پس مکاترونیک همان رشته‌ای است که باید به‌دنبال آن بروید. خوب قبل از این که به صورت کامل به معرفی مهندسی برق کنترل بپردازیم، می خوام سرویس ترجمه تخصصی مکانیک شبکه مترجمین ایران را به شما معرفی کنم، اگه نیاز به ترجمه تخصصی مقاله برای ارسال به ژورنال های خارجی دارید قطعا بهترین انتخاب شما خواهد بود.

 معرفی رشته مهندسی مکاترونیک

مهندسین مکاترونیک به اصول مهندسی مکانیک و الکترونیک تسلط دارند. کار با ربات‌های صنعتی غول‌پیکر، ربات‌های کوچک برای انتخاب مکان، سیستم‌های کنترل برای بسته‌بندی غذا و محصولات نوشیدنی، هواپیماهای بدون سرنشین، طراحی سیستم‌های کنترل، توسعه پیش‌نمونه‌ها بر عهده مهندسین مکاترونیک است.

برخی از شرکت‌ها برای طراحی و نگهداری از تجهیزات اتوماتیک از مهندسین مکاترونیک استفاده می‌کنند، برای مثال شرکت‌های تولیدی، رباتیک و حمل‌ونقل. برخی دیگر از مهندسین مکاترونیک در شرکت‌های بزرگ تولیدی برای تولید با حجم بالا استخدام می‌شوند.

 

چه شغل‌هایی در انتظار مهندسین مکاترونیک است؟

در ادامه معرفی رشته مهندسی مکاترونیک شما را با شغل‌هایی آشنا می‌کنیم که پس از فارغ‌التحصیلی از این رشته می‌توانید در آنها مشغول به کار شوید.

مهندسین مکاترونیک در زمینه‌های امنیت سایبری، مخابرات، علم کامپیوتر، مهندسی خودرو، رباتیک، هوش مصنوعی و محصولات مشتری و بسته‌بندی مشغول به‌کار می‌شوند.

برای مهندسین مکاترونیک ممکن است از عناوین شغلی زیر استفاده شود:

 • مهندسی خودرو
 • مهندسی سیستم کنترل
 • مهندسی پروژه
 • مهندسی نرم‌افزار
 • مهندسی سیستم‌ها
 • مهندسی ثبت داده‌ها
 • مهندسی ابزار دقیق
 • مهندسی خدمات

 

مهندسین مکاترونیک در کجا مشغول به کار می‌شوند؟

محل کار مهندسین مکاترونیک می‌تواند متنوع باشد. این مهندسین ممکن است در صنایع و محیط‌های مختلفی مشغول به کار شوند که به پروژه‌ای که در آن مشغول به کار هستند بستگی دارد. در ادامه معرفی رشته مهندسی مکاترونیک با برخی از این محیط‌های کاری برای این مهندسین آشنا می‌شویم:

آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و توسعه

در اغلب اوقات، مهندسین مکاترونیک در آزمایشگاه‌های تحقیقاتی و توسعه مشغول به کار می‌شوند و بر روی نوآوری و ایجاد فناوری‌های پیشرفته تمرکز می‌کنند. در این محیط‌ها، آنها با تیم‌های چند رشته‌ای برای طراحی و پیش نمونه سیستم‌های جدید مکاترونیکی با تیم‌های چند رشته‌ای همکاری می‌کنند.

صنایع تولیدی

مهندسین مکاترونیک نقش مهمی را در تولید مدرن بازی می‌کنند. این مهندسین سیستم‌های خودکار را برای به جریان انداختن پروسه‌های تولید، طراحی و اجرا می‌کنند. همچنین در بخش اتوماسیون صنعتی، خطوط مونتاژ، رباتیک و تولید مقرون‌به‌صرفه همکاری می‌کنند.

بخش خودرو و هوا و فضا

در صنایع خودروسازی و هوا و فضا، مهندسین مکاترونیک بر روی توسعه سیستم‌های پیشرفته کمک راننده، وسایل نقلیه خودران و اتوماسیون هوافضا کار می‌کنند. ممکن است طراحی سیستم‌های کنترل، حسگرها و محرک‌ها برای افزایش عملکرد و امنیت وسایل نقلیه بر عهده مهندسین مکاترونیک باشد.

 

مهارت‌های مورد نیاز

مهندسن مکاترونیک باید دارای مهارت‌های چند رشته‌ای گسترده‌ای باشند که در ادامه معرفی رشته مهندسی مکاترونیک به این مهارت‌ها نیز اشاره می‌کنیم:

 • مهندس مکاترونیک باید توانایی حل مسئله به‌صورت خلاقانه را داشته باشد تا بتواند به‌صورت تیمی با دیگر مهندسین همکاری کند. تفکر خلاقانه اولین مرحله است. مهندس مکاترونیک خلاق باید توانایی انتقال ایده‌های خوب خود به دیگر همکاران را داشته باشد.
 • بسیاری از مهندسین مکاترونیک از طراحی به کمک رایانه (CAD) و دیگر نرم‌افزارهای مهندسی برای مدل‌سازی، شبیه‌سازی و تجزیه‌وتحلیل سیستم‌های پیچیده مهندسی مکانیک، الکترونیک و غیره استفاده می‌کنند.

وظایف مهندسین مکاترونیک

مهندسین مکاترونیک وظایف بسیاری را بر عهده می‌گیرند که به صنعتی که در آن مشغول به کار هستند بستگی دارد.

 • طراحی، توسعه، حفظ و مدیریت سیستم‌های مهندسی برای اتوماسیون صنعتی.
 • استفاده از راه‌حل‌های مکاترونیک/ اتومات برای انتقال اجزای مواد یا طراحی و کمک به تولید محصولات مشتری مانند دوربین‌ها و دستگاه‌های ضبط فیلم.
 • انجام بررسی‌ها در مورد مزیت‌های تجهیزات مکاترونیکی جدید.
 • به‌کارگیری فرآیندهای الکترونیکی و مکانیکی و کامپیوتری برای انجام وظایفی که در آن ممکن است استفاده از نیروی انسانی خطرناک باشد (برای مثال، اکتشاف زیر آب، معدن و جنگلداری).
 • نمونه‌سازی و انجام تست از طراحی‌ها برای ارزیابی کارکرد طراحی‌ها و بهبود آنها.
 • توسعه نرم‌افزار و برنامه‌نویسی برای کنترل و تنظیم رفتار اجزای مکانیکی و الکترونیکی در سیستم.
 • عیب‌یابی و نگهداری و حل مشکلات مرتبط با سیستم‌های مکاترونیکی.
 • مدیریت پروژه و مشارکت در تیم‌های چند رشته‌ای و همکاری با مهندسین مکانیک، مهندسین برق و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار برای کامل کردن پروژه‌ها.
 • اطمینان از استانداردهای امنیتی سیستم‌ها به‌ویژه در صنایعی که در آن امنیت انسانی مهم است.

کلام آخر

در این مقاله سعی کردیم به معرفی رشته مهندسی مکاترونیک بپردازیم و تا حدودی شما را با این رشته آشنا کردیم. توسعه صنعت‌ها و نیاز آنها به رشته مکاترونیک باعث تکامل این رشته شد. این رشته جریانی از مهندسی است که شامل عملیات‌های مکانیکی، برق، الکترونیک و برنامه‌نویسی است. هدف از مکاترونیک، بهبود کارکرد سیستم‌های فنی و ایجا مفاهیم جدید و ماشین‌آلات جدید با هوش مصنوعی است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا