آنتوان پاولوویچ چخوف (1904-1860)

یکی از بهترین نویسندگان داستان کوتاه و نمایشنامه در روسیه که سبک درام نویسی او بر دنیای ادبیات تاثیر داشته است، در شهر تاگانروگ به دنیا آمد. او فرزند یک خواروبارفروش و نوه رعیتی بود که در جریان آزادی دهقان های روسیه آزادی خود را خریده بود. از کودکی عاشق تئاتر و ادبیات بود و در همین سنین قطعاتی نوشت که در سالیان بعد آن ها را بازنویسی نمود. چخوف در حدود بیست سالگی در دانشکده پزشکی مسکو پذیرفته و رهسپار آن شهر شد. او هم زمان با تحصیل پزشکی نوشتن را به طور جدی ادامه داد و انبوهی از قطعات طنز، لطیفه و جز آن را با اسامی مستعار در مجلات و روزنامه ها به چاپ رساند.

چخوف در اوایل کار محافظه کار تر بود و در نوشته های خود چندان به سیاست وارد نمی شد اما کم کم میزان تمسخرهای سیاسی در نوشته هایش افزایش یافت و دو داستان مشهورش هزاررنگ و سرجوخه پریشیبیف را مایه های هجو آمیز سیاسی نوشت. از بد حادثه در همان ابتدای شهرت به مرض سل مبتلا شد و در همین هنگام بود که برادر محبوبش در اثر همین بیماری جان سپرد. او در اثر مرگ برادر و آگاهی از فرجام ناگوار بیماری خود به افسردگی دچار شد. در نتیجه این افسرده حالی چخوف به مسائل اجتماعی بیشتر توجه نموده و تصمیم گرفت که برای اطلاع از وضع زندانیان سیاسی و تهیه گزارش از آن ها راهی جزیره ساخالین در نزدیکی ساحل سیبری گردد که منطقه ای بد آب و هوا  و تبعیدگاه زندانیان سیاسی روسیه بود. او در این سفر شش ماهه به مشاهده و تحقیق عمیق در احوال زندانیان این منطقه پرداخت و علاوه بر ارسال مقالاتی پی در پی به روزنامه ها، حاصل کار خود را در کتابی به نام جزیره ساخالین انتشار داد که تا حدی در کاهش انتقال محکومین دوران تزاری به این جزیره تاثیر مثبت داشت.

 

 

چخوف در ادامه به تدریج نمایشنامه های مشهور خود، مرغ دریایی، باغ آلبالو، دایی وانیا، ایوانف و سه خواهر را منتشر نمود. آثاری درخشان با تمرکز بر روحیات و عواطف شخصیت هایشان که عمدتا تنها، دلتنگ و فرو رفته در افکار خود توصیف می شدند و در موقعیت هایی سوءتفاهم آمیز با مایه های طنزآلود قرار می گرفتند.  حماقت انسانی، ایجاد موقعیت تراژیک برای مواردی به ظاهر کم اهمیت و افسردگی ناشی از آن از خصوصیات دیگر آثار او هستند. جزئیات واقع گرایانه موجود در آثار چخوف بر ادبیات قرن بیستم تاثیر فراوانی گذاشت و نمایشنامه های او در این صد سال بارها بر صحنه تئاتر کشورهای مختلف از جمله ایران اجرا شده اند.

 

چخوف و همسرش الگا

 

او با اینکه علاقه ای به گرایش های چپ نداشت و بیشتر مدافع آزادی بیان و حذف سانسور بود، زمانی که رژیم تزاری ماکسیم گورکی را به دلیل مخالفت هایش از آکادمی فرهنگ روسیه اخراج کرد، از حضور در این آکادمی استعفا داد. در سه سال آخر عمر با هنرپیشه ای به نام الگا ازدواج و با وخامت حالش به منطقه ای به نام جنگل سیاه در آلمان مهاجرت کرد. چخوف در حالی در اوج افتخار و شهرت و در چهل و چهار سالگی درگذشت که روز فوتش نیز از قصه پردازی و عشق به ادبیات دست نکشیده بود.

 

برخی از آثار مشهور چخوف

ترجمه فارسی

مجموعه آثار آنتوان چخوف در 7 جلد

سروژ استپانیان (ترجمه از روسی)

دایی وانیا

هوشنگ پیر نظر

سه خواهر

ناهید کاشی چی

سعید حمیدیان، کامران فانی

مرغ دریایی

کامران فانی

بهروز غریب پور

نامه های چخوف

هوشنگ پیرنظر

باغ آلبالو

هوشنگ حسامی

مرضیه یحیی پور، جان الله کریمی مطهر

بهروز تورانی

سیمین دانشور

ایوانف

سعید حمیدیان

منتخبی از داستان های کوتاه تحت عنوان های گوناگون

روحی ارباب

احمد گلشیری

کاظم انصاری

محمد آسیم

جهانگیر افکاری

احمد شاملو